Краса та стиль

Рак молочної залози в питаннях і відповідях

Якщо ви задумалися про рак молочної залози або знайшли що-небудь, що стурбувало вас – не панікуйте!

Пам’ятайте! Велика частина симптомів у лапках раку молочної залози, які ви можете знайти в себе, – це нешкідливі грудки та ущільнення, які є нормальним станом грудей. Їх навіть може бути видно на вашій мамограмі. Якщо ви ще не досягли менопаузи, ці ущільнення зазвичай спричиняються гормональними змінами, зумовленими нормальним менструальним циклом. Звичайно, ви маєте звернутися до вашого лікаря, якщо знайшли щось, що вважаєте ненормальним.

Онкохірург вищої категорії, мамолог, відповідає на поширені запитання щодо раку молочної залози. Докладніше про фахівців за посиланням: https://medicalplaza.ua/rak-molocnoi-zelezy.

Як бути впевненою, що у вас немає раку молочної залози або виявити його, коли він тільки розпочався і виліковний?

Рак молочної залози – цей діагноз, наче парасолька, покриває багато різних видів злоякісних станів, кожен з яких має свої симптоми. Однак перш ніж почати говорити про деякі інші ознаки та симптоми, вам слід знати, що регулярне самообстеження грудей – найкращий спосіб, за допомогою якого ви можете виявити їх у себе. Але це не замінює періодичних оглядів у фахівця і мамографії. Мамографія – це рентгенівське дослідження, яке показує, чи не ховається в молочній залозі прихований рак. Це найкращий із наявних способів побачити, що відбувається всередині ваших грудей.

Якщо вам тридцять п’ять або більше років, вам слід проходити мамографічне обстеження в клініці, де є рентгенологи, рентгенолаборанти та високоінформативне обладнання. Ви маєте пройти професійний огляд у лікаря, який має досвід у дослідженні молочної залози та який направить вас до кваліфікованого рентгенолога.

До якого лікаря треба звернутися?

Акушери-гінекологи – це ті лікарі, до яких жінки зазвичай звертаються з проблемами щодо свого здоров’я. Багато хто з них доклав чимало зусиль, щоб набути спеціальних знань і бути в курсі нових розробок з вивчення хвороб і методів лікування молочної залози. Будь-який лікар загальної практики, хірург, мамолог порадить Вам повний спектр необхідних у Вашому випадку досліджень, щоб виключити патологію молочних залоз.

Якщо ви помітили ущільнення, виділення або іншу зміну ваших грудей за минулий місяць – чи то під час самостійного дослідження, чи то мимоволі, – негайно зверніться до лікаря!

Що відбувається під час професійного огляду?

Під час вашого першого відвідування, крім фізичного огляду, вас попросять розповісти про свою та сімейну історії хвороб. Ваша особиста та сімейна історії допоможуть лікарю скласти уявлення про ваш рівень ризику. Дуже важливо оцінити фактори ризику, тому що рак молочної залози не зумовлений якимось спеціальним вірусом або причинно-наслідковим зв’язком, як паління і рак легенів. Навпаки, хвороба, наскільки відомо, розвивається тоді, коли комбінація багатьох різноманітних чинників породжує умови, що спричиняють ріст ракової пухлини.

Важлива частина завдання першого огляду полягає в тому, щоб дізнатися якомога більше про вас і вашу родину. Якщо є привід вважати, що рак молочної залози у вас може розвинутися з більшою ймовірністю, ніж у інших жінок, можливо, ви захочете проходити огляд частіше.

Які існують фактори ризику раку молочної залози?

Кількість хворих на рак молочної залози в США і Європі в 2007 році оцінюється в 192 000. І це число зростає рік від року. Епідеміологи мають наразі гарне уявлення про жінок, у яких рак розвинеться з більшою ймовірністю, ніж у інших. Але ніхто не може сказати конкретно, у кого хвороба розвинеться, а в кого ні.

Усе, що ми знаємо – це те, що якщо ви – жінка, яка живе в західній країні, то вже це наражає вас на ризик (Менше одного зі 180 випадків раку грудей припадає на чоловіків). Якщо одна з 622 жінок у віці 35 років виявить у себе рак молочної залози – ризик становитиме лише 1:622. До 40 років ризик збільшується до 1:217, але в 50 років він підскакує до 1:50, а в 60 – до 1:24. Звичайне старіння збільшує ризик для жінки – особливо після 50!

На додаток до цього фактора віку деякі жінки схильні до особливих факторів, що створюють для них більший ризик, ніж для інших. У жінок, які вже перенесли рак на одних грудях, ймовірність того, що рак розвинеться на інших, вища за 50%. Випадки раку в сім’ї серед родичів першого ступеня (сестра, мати, дочка) збільшують ризик у два-три рази. Якщо більш ніж одна родичка першої лінії мала рак на одній або обох молочних залозах до менопаузи, це збільшує ризик ще більше. Така важка спадковість може свідчити про можливу присутність успадкованого гена раку молочної залози.

Протягом багатьох років дослідники шукають зв’язок спадковості з раком молочної залози, що могло б призвести до нових методів попередження та лікування захворювання. Тепер учені вважають, що деякий відсоток жінок має спадкову схильність до раку молочної залози. Деякі з цих жінок несуть нещодавно відкритий ген BRCA-1, який створює для них більший ризик, ніж для будь-якої іншої жінки.

Що має входити в програму першої консультації молочної залози?

Коли жінка будь-якого віку проходить перше обстеження молочної залози, крім огляду грудей, фіксуються докладні особиста та сімейна історії хвороби. Лікар, який обстежує жінку у віці 35 років і старше, яка не має жодних симптомів, повинен направити її в мамологічний центр або відділення променевої діагностики для мамографічного скринінгу.

Рекомендації, прийняті Європейським та Американським Товариством з вивчення раку, відображають щорічне мамографічне обстеження в порядку скринінгу як стандартний етап щорічного огляду з метою профілактики раку молочної залози, починаючи з 35-40-річного віку. Хоча у молодих жінок рак трапляється набагато рідше, ніж у віці після 50 років, вважається, що у них пухлина росте швидше, ніж у жінок після менопаузи. Хоча в щільніших грудях молодої жінки виявити ранній рак молочної залози може виявитися важче, жінки зі ступенем ризику, вищим за середній, можливо, захочуть включити мамографію у свою щорічну програму обстеження.

Мамографія – це рентгенівське дослідження молочних залоз?

Рентгенівська мамографія, якою б вона не була недосконалою, є нині єдиним прийнятим методом виявлення раку молочної залози на ранній стадії. Мамографію в порядку скринінгу проводять для жінок, у яких немає ущільнень, виділень із соска, змін кольору та інших можливих симптомів раку молочної залози. Вона робиться для того, щоб упевнитися, що в грудях відсутній «прихований» рак – пухлина настільки мала, що навіть пальці фахівця не можуть її намацати.

Мамографія може врятувати життя і груди. Що раніше поставлено діагноз раку і розпочато лікування, то більше шансів для успішного лікування – зазвичай шляхом видалення невеликої пухлини, а не грудей цілком.

Що має робити жінка віком від 35 років?

Нехай Вас не бентежать суперечливі думки про те, коли і як часто треба робити профілактичну мамографію. Що Ви вирішите робити зі своїм особистим здоров’ям – це повністю Ваша справа. Ви, за допомогою свого лікаря, маєте ухвалити своє власне рішення, що ґрунтується на Ваших факторах ризику та підозрах.

Чи можна запобігти раку молочної залози зміною способу життя?

Оскільки існує багато типів раку молочної залози, ймовірно, немає єдиної причини, яка перетворює клітини молочної залози на ракові. Очевидно, не знаючи причину хвороби, не можна знайти надійний спосіб уникнути її. Спадковість, мабуть, відіграє певну роль для деяких жінок, які мають важку сімейну історію хвороби, але в багатьох інших хвороба так ніколи й не розвивається.

Деякі дослідження вказують, що значна зайва вага збільшує ризик раку молочної залози у жінок після менопаузи. Нещодавні дослідження виявили підвищений ризик для жінок, які вживають алкоголь двічі на день або частіше. Не їсти надмірно багато чорного м’яса (баранина, яловичина), незбираного молока, масла та сиру, уникати ожиріння та обмежити вживання алкоголю – ось що варто робити жінці не лише для того, щоб запобігти раку молочної залози, а й для зменшення ризику серцевих захворювань або інших видів раку. Це буде розсудливо і корисно для здоров’я жінки незалежно від того, думає вона про рак молочної залози чи ні.

Чи може жінка зробити що-небудь ще?

Так! Кожна жінка обов’язково повинна щомісяця проводити самообстеження грудей. Пам’ятайте: найкращий шанс зберегти ваші груди і бути успішно вилікуваними – раннє виявлення. Раннє виявлення і лікування означають, що ви можете врятувати своє життя.